Ar reikalingi vitaminai nėščioms?

Vitaminai nėščioms labai reikalingi ir naudingi. Įvairūs gamintojai stengiasi pagerinti savo produkcijos sudėtį ir papildyti naujomis vitaminų nėščioms kombinacijomis, kurie padėtų moters organizmui susidoroti su sunkia užduotimi – išnešioti sveiką kūdikį. Ar nėštumo metu verta galvoti apie tinkamą dietą? Ar vitaminai nėščioms ir mikroelementai yra svarbūs per lemtingąjį devynių mėnesių laikotarpį? Kaip skiriasi maisto medžiagų poreikis įvairiais nėštumo periodais ir ar būtina naudoti vitaminus nėščioms ?

Nėštumo metu įvairių medžiagų, tarp jų ir vitaminų, poreikis padidėja, tačiau organizmas iš maisto pats sugeba pasisavinti daugiau tų medžiagų, kurių labiausiai trūksta, todėl jei mityba visavertė papildomai vartoti vitaminų nėščioms nereikia. Jei mityba nėra visavertė reikia pagalvoti apie vitaminus nėščioms ir mikroelementus. Būklė, kai žmogui trūksta visų vitaminų, pasitaiko gana retai, tai, pvz., rimta virškinamojo trakto liga, kurios metu sutrinka medžiagų pasisavinimas, badavimas dėl ligos ar dėl kitų susiklosčiusių sąlygų. Nėštumas – fiziologinė moters būklė, kuri nereiškia, kad reikia visiškai keisti mitybą ir įpročius, jei jie nėra žalingi. Įtariant tam tikrų medžiagų trūkumą svarbiausia yra atskirti ir diagnozuoti, kokio vitamino nėščioms ar mikroelemento trūksta (vit. A, vit. D ar kt.), nes jo ir turėtų būti skiriama gydomosios dozės – daug didesnės nei įprastuose vitaminuose.

Visuomenėje paplitusi nuomonė, kad tik įvairių vitaminų nėščioms ir maisto papildų vartojimas yra sėkmingo nėštumo garantas, kad tai užtikrina mažesnį vaisiaus perinatalinį (tai yra gimimo metu ir iškart po jo) sergamumą ir mirtingumą, nėra iki galo pagrįsta. Besilaukianti moteris privalo žinoti, kad yra ir daug reikšmingesnių veiksnių. Bręstančio kūdikio būklė visų pirma priklauso nuo genetinių veiksnių bei nuo moters mitybos. Nors pragyvenimo lygis pamažu auga, dažnai besilaukiančiai moteriai diagnozuojamas mitybos nepakankamumas, kurio koregavimas yra vienas iš svarbiausių tikslų dar nepastojus. Gerai kai vitaminai gaunami iš natūralių šaltinių, tačiau jei tai neįmanoma, reikėtų vartoti maisto papildų ir vitaminų nėščioms preparatų.

Ir vitaminai nėščioms, ir mikroelementai priskiriami ne prie vaistų, o prie maisto papildų. Nėštumo metu įvairių medžiagų poreikis padidėja, maisto papildai – vienas iš būdų užtikrinti šį poreikį, tačiau vertėtų prisiminti, kad kai kada nėštumo metu vartojami vitaminai nėščioms gali sukelti alerginių reakcijų ir motinai, ir vaikui po gimimo, todėl vitaminų nėščioms neturėtų būti vartojama be saiko, juos renkantis vertėtų pasikonsultuoti su specialistais. Vegetarėms, diabetikėms, moterims, sergančioms lėtinėmis ligomis ar besilaukiančioms dvynių, gali prireikti papildyti dietą tam tikru kiekiu mikroelementų ar vitaminų nėščioms. Pavyzdžiui, vitaminas D ypač svarbus trečiajame nėštumo semestre, kai padidėja ir kalcio poreikis. Skirtingai nei visi kiti vitaminai nėščioms, folio rūgštis iš maisto papildų pasisavinama lengviau nei iš natūralių maisto produktų.